Karta dużej rodziny

Udostępnij na:

Od 16 czerwca w całym kraju obowiązuje Karta Dużej Rodziny.

  • Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
  • Karta wydawana jest bezpłatnie.
  • Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień.

Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Spełniające powyższe warunki rodziny z miasta Bartoszyce (decyduje miejsce zamieszkania, nie zameldowania !) zapraszamy do Urzędu Miasta Bartoszyce gdzie można otrzymać wniosek oraz szczegółowe informacje:

  • W Biurze Obsługi Interesanta – pokój 1, tel. 89 762 98 00
  • Wydział Kultury, Sportu, Współpracy i Rozwoju – pokój 25, tel. 89 762 98 56

Do pobrania:

  1. Wzór wniosku
  2. Wzór oświadczenia
  3. Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
  4. Oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie

Planowane zmiany na 2018 r.:
Zapowiedziano, iż zmieni się wachlarz osób, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny. Od stycznia 2018 roku z systemu ulg oferowanych przez dokument będą mogli skorzystać także rodzice już dorosłych dzieci. Dotąd prawo do dożywotniego używania Karty Dużej Rodziny mieli jedynie rodzice, którzy w momencie składania wniosku o jej wydanie wychowywali minimum troje dzieci w wieku do 18. lub 25. roku życia, w przypadku osób uczących się. Od nowego roku uprawnieni do niej będą także rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

W 2018 roku Karta Dużej Rodziny zostanie także dostosowana do najnowszych rozwiązań cyfrowych. W przyszłym roku ma być dostępna także w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach. W przyszłości będzie można ubiegać się o kartę także przez internet.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony rodzina.gov.pl na której zgromadzone zostały praktyczne informacje dotyczące Karty Dużej Rodzinny i nie tylko.